Bez kategorii

Trema i sposoby jej opanowania

Jest kilka prostych sposobów, dzięki którym trema przestanie być dla Ciebie problemem. Jeśli będziesz pewny siebie i zaczniesz przemówienie tak, jak chciałeś, to trema przed wystąpieniem będzie znacznie mniejsza.

Bądź pewny siebie … albo rób takie wrażenie

Osobę pewną siebie rozpoznajemy po tym, że idzie wyprostowana pewnym krokiem i jest uśmiechnięta. Jeśli zjada Cię lęk przed wystąpieniem, przyjmij postawę człowieka pewnego siebie, a szybko poczujesz się lepiej. Radzenie ze stresem to przede wszystkim nawyk powolnego, głębokiego oddychania i panowania nad głosem. Można się tego nauczyć dzięki ćwiczeniom. Gdy tylko zauważysz, że się denerwujesz, wyprostuj się, weź głęboki oddech i mów dalej.

Nie ma takiego słowa jak „zdenerwowanie”

Słowo zdenerwowanie nie powinno padać podczas wstępu do przemówienia. Niektóre osoby mówią o tym, przez co jeszcze bardziej się denerwują. Jeśli chcesz podzielić się z publicznością swoimi wrażeniami, to mów o tym, co odczuwasz pozytywnego. Sugerując, że jesteś zdenerwowany, jedynie zwrócisz uwagę publiczności na ten czynnik. Znacznie lepiej jest rozpocząć przemówienie od anegdoty lub opowiedzenia żartu, który będzie pasował do zaistniałych okoliczności.

Nie zaczynaj od razu po wejściu na scenę

Niepewna osoba zaraz po wejściu na scenę zaczyna mówić. Może to spowodować negatywne wrażenie na widzach, ponieważ oznacza zdenerwowanie. Policz sobie w myślach do pięciu, uśmiechnij się, wyprostuj i dopiero zacznij mówić. Upewnij się, że mikrofon jest włączony.

Dobrze zaplanuj prezentację

Im lepiej zaplanujesz swoje przemówienie, tym większą pewność siebie będziesz odczuwał. Dzięki temu, że wiesz, o czym będziesz mówił za chwile, czujesz się pewniej. Możesz wypisać sobie poszczególne etapy przemówienia na kartce, dzięki czemu nie będziesz miał problemu z przechodzeniem od tematu do tematu.

Ćwiczenie czyni mistrza

To powiedzenie sprawdza się także w przypadku przemówień. Po powtórzeniu przemówienia kilka razy w domu, będziesz znał je niemal na pamięć, co wpłynie korzystnie na przemowę. Powinieneś ćwiczyć nie tylko samo mówienie, ale także gestykulację. Unikaj gestów zamkniętych, zaciskania dłoni, ale nie stosuj też nadmiarnej gestykulacji.

Dbaj o zrelaksowanie się

Jeśli podczas przemówienia będziesz zmęczony i niewyspany, wtedy Twój umysł nie będzie funkcjonował na pełnych obrotach. Najlepiej dzień wcześniej naszykuj sobie ubranie i nie zarywaj nocy. Przed przemówieniem upewnij się, że zabrałeś wszystkie materiały dodatkowe.

Recommended

Leave a Comment