Bez kategorii

Co to jest trema?

Wyrażenie trema pochodzi od włoskiego słowa, oznaczającego bać się. Czujemy ją przede wszystkim wtedy, gdy mamy występować przed publicznością. W takim przypadku możemy nawet chwilowo zapomnieć treści naszego wystąpienia i przestać panować nad swoim zachowaniem.

Trema a lęk

Objawy tremy bardzo przypominają to, co czujemy w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Wydzielają się wtedy hormony stresu, które powodują zaburzenia koncentracji i pamięci. Pojawiają się też objawy fizjologiczne, związane z szybszym biciem serca.

Osoba, która nastawia się na to, że będzie odczuwała bardzo silną tremę, reaguje właśnie w taki sposób. Jeśli nastawiasz się na porażkę i ciągle myślisz o tym, co będziesz odczuwał, to ta przepowiednia się sprawdza.

Rodzaje tremy

Tremę można podzielić na trzy rodzaje.

Trema przed wystąpieniem pojawia się wtedy, gdy czekamy na swoją kolej i boimy się tego, co za chwilę nastąpi. W takim momencie jesteśmy zwykle pobudzeni i mamy czarne myśli odnośnie do tego, co nastąpi za jakiś czas.

Trema podczas wystąpienia jest o wiele mniej straszna. Gdy wyjdziemy już przed audytorium, nie skupiamy się wyłącznie na samej tremie, ale także na naszym przemówieniu. Jeśli nie będziesz myślał o tym, jak Ci idzie, a skupisz się po prostu na mówieniu w sposób, który zaplanowałeś sobie wcześniej, trema Cię opuści. Czasem pojawia się znacznie większy problem i nie możemy wykrztusić z siebie ani słowa. W takim przypadku należy wziąć głęboki oddech i zacząć od nowa. W przypadku wielu osób, trema mija zaraz po tym, gdy zaczną mówić.

Trema po wystąpieniu polega na tym, że przypominamy sobie jego elementy i analizujemy, czy poszło nam dobrze, czy nie. W takim przypadku jeszcze raz przeżywamy tremę. Jeśli wystąpienie poszło dobrze, to możemy się cieszyć z sukcesu i trema mija.

Jak radzić sobie z tremą?

Osoby, które są szczególnie nerwowe, sięgają nawet po używki i leki hamujące nadmierną aktywność układu nerwowego. Nie powoduje to jednak lepszego radzenia sobie z tremą, a jedynie sprawia, że nie odczuwamy tak silnie stresu. Znacznie lepiej jest sięgnąć po techniki relaksacyjne, takie, jak na przykład głębokie oddychanie. Świetnym rozwiązaniem jest pozytywne myślenie lub zaangażowanie się bezpośrednio przed występem w rozmowę. Człowiek może panować nad swoimi myślami, dlatego najlepszym rozwiązaniem problemu tremy, jest wyobrażanie sobie, jak dobrze pójdzie nam przemówienie. Dzięki temu nie będziesz myślał o tremie, a jedynie o satysfakcji z dobrze wygłoszonego przemówienia.

Recommended

Leave a Comment