Bez kategorii

Trema – jak jej uniknąć?

Trema to uczucie, którego da się uniknąć, jeśli dobrze przygotujemy się do przemówienia. Najbardziej denerwujemy się wtedy, gdy nie mieliśmy czasu na odpowiednie przygotowanie się.

Zacznij przygotowania wcześnie

Jeśli zaczniesz się przygotowywać zbyt późno, na pewno nie będziesz dobrze przygotowany do wystąpienia. W takiej sytuacji dopada Cię panika, bo wiesz, że przemówienie może się nie udać.

Przygotuj się do wystąpienia odpowiednio wcześniej, dzięki czemu przed samym przemówieniem będziesz miał chwilę czasu na relaks.

Trenuj wypowiedzi

Trema w znacznie mniejszym stopniu dotyka osoby, które często występują. Zacznij trenować na przykład przed lustrem, ale nie zapominaj, że najważniejsze jest przemawianie przed dużą publicznością. Tylko dzięki temu można nauczyć się radzenia sobie z lękiem przed wypowiedziami.

Ubranie doda Ci pewności siebie

Jednym z elementów dobrego wystąpienia jest odpowiednie ubranie. Dzięki niemu będziesz czuł się pewniej i nie będziesz się denerwował dodatkowo o to, że jakiś element nie pasuje do całości.

Strój powinieneś wybrać jakiś czas przed wystąpieniem. Bezpośrednio przed przemówieniem unikaj tych czynności, które Cię denerwują lub wymagają dużej uwagi. Może być to na przykład prasowanie.

Przyjdź wcześniej

Nie ma nic gorszego, niż przemawianie zaraz po zaparkowaniu samochodu – w takim przypadku nie zdążysz pozbierać myśli. Dokładnie zaplanuj sobie czas przed przemową, a gdy przyjedziesz na miejsce, napij się wody i zrelaksuj się. Bardzo dobrym sposobem na pozbycie się tremy przed wystąpieniem, jest rozmowa z innymi osobami, które będą przemawiały lub z organizatorami.

Nie bój się audytorium

Nigdy nie zdarza się tak, że ludzie słuchający przemówienia są wrogo nastawieni. Traktuj ich jak przyjaciół. Ogromna publiczność może Cię onieśmielać, dlatego zamiast omiatać wzrokiem wszystkich ludzi, patrz się na ostatni rząd lub ponad nim. Nie patrz się w czubki swoich butów, ponieważ w taki sposób będziesz się denerwował jeszcze bardziej. Po kilku słowach zauważysz, że się rozluźniasz, a kolejne zdania wydobywają się z Ciebie jedno po drugim praktycznie bez wysiłku.

Panuj nad ciałem

Objawy stresowe będą znacznie mniejsze, jeśli się na nie przygotujesz. Osoby, które się czerwienią podczas wypowiedzi, mogą użyć podkładu. Jeśli trzęsą Ci się ręce, to staraj się robić takie gesty, które nie będą eksponowały Twojego zdenerwowania. Jeśli zachowasz wyprostowaną postawę i wejdziesz na salę pewnym krokiem, będziesz czuł się znacznie lepiej.

Recommended

Leave a Comment