Bez kategorii

Trema- jak sobie z nią poradzić?

Każdy, kto kiedykolwiek występował przed publicznością, zna uczucie tremy. Czujemy wtedy nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ściskanie w brzuchu, nogi nam się trzęsą lub łamie się głos. Osoba, która jest zestresowana, nie będzie w stanie dobrze przemawiać, dlatego musisz uczyć się walki z tremą.

Trema wynika z Twojego nastawienia

Bardzo ważne jest zaakceptowanie uczucia tremy i tego, że możemy sobie z nią poradzić. Jeśli będziesz pewny, że Twój występ pójdzie źle, lęk przed tremą jeszcze bardziej się nasili. Wielokrotne powtarzanie sobie tego, że coś się nam nie uda, zestresuje Cię tak bardzo, że nie będziesz w stanie powiedzieć nawet słowa.

Zamiast denerwować się tym, że będziesz za chwilę przemawiał, zacznij myśleć o tym, jak świetnie będziesz się czuł podczas przemowy. Wyobraź sobie sytuację, kiedy wszystko poszło znakomicie i publiczność nagrodziła Cię oklaskami. Pamiętaj o tym, że publiczność w większości przypadków jest pozytywnie nastawiona do mówcy.

Kontroluj swoje ciało

Lęk przed przemówieniem powoduje, że oddychasz szybko i płytko, co wpływa na to, że szybciej mówisz, zmienia Ci się głos i ludzie mogą Cie nie rozumieć. Podczas przemówienia możesz kontrolować tempo mówienia i oddech. Jeśli będziesz oddychał powoli i głęboko, Twoje ciało się uspokoi.

Nie zapominaj o tym, by przyjmować postawę otwartą i patrzeć się na ludzi. Jeśli będziesz patrzył się w podłogę, będziesz czuł się jeszcze gorzej.

Zrelaksuj się

Człowiek potrafi kontrolować własne myśli. Jeśli będziesz myślał o czymś przyjemnym, to w Twojej głowie nie będzie miejsca na negatywne myśli. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest rozmowa z inną osobą przed wystąpieniem lub zajęcie się czytaniem. Gdy zostaniesz poproszony do mikrofonu, będziesz wtedy spokojny i dobrej myśli, co gwarantuje sukces podczas przemówienia.

Zadbaj o przygotowanie

Jeśli jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie, to możesz mówić o niej godzinami z dużym zaangażowaniem. To bardzo przydaje się podczas przemówienia – przypominanie sobie tego, co przygotowałeś sobie przed przemówieniem, tylko zwiększa poziom stresu. Osoby, które nie przygotowały się do przemówienia i liczą na łut szczęścia, narażają się na porażkę.

Uodpornij się na stres

Mówcy, którzy mają za sobą wiele przemów, nie mają problemu ze stresem. Uodpornili się oni na to, że stoją prze dużym audytorium i dlatego nie robi to na nich wrażenia. Jeśli chcesz poczuć się pewnie, musisz jak najczęściej przemawiać i ćwiczyć swoje przemówienia z pełnym zaangażowaniem.

Recommended

Leave a Comment